SEC’in Robinhood Hamlesi Ethereum ETF’yi Etkiler mi? JPMorgan Açıkladı!

Kısa süre önce ABD SEC, Robinhood Crypto’ya bir Wells bildirimi gönderdi. Bu da piyasada çeşitli tartışmaları tetikledi. Tartışmalarda özellikle SEC’den onay bekleyen Ethereum ETF konusu gündeme geldi. Bazı analistler onay konusunda umudunu kaybetse de bazıları hala umudunu koruyor. Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki JPMorgan analistlerinden oluşan bir ekip, SEC’in Robinhood Crypto’ya gönderdiği son Wells bildiriminin, spot Ether ETF’lerinin potansiyel onayını engelleme olasılığının oldukça düşük olduğunu söylüyor.

ABD SEC, Robinhood Crypto’ya Wells Bildirimi gönderdi!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere çeşitli kripto para birimleri ticareti sunan Robinhood Crypto, bu hafta başında SEC’den bir Wells bildirimi aldı. Bildirim, SEC’in menkul kıymet ihlalleri iddiasıyla şirkete karşı bir yaptırım davası açabileceğini öne sürüyordu. Mevcut durumda SEC, Bitcoin hariç olmak üzere çoğu kripto parayı menkul kıymet olarak görüyor. Wells bildirimi de bu değerlendirmeye yönelik agresif yaklaşımını ortaya koyuyor. Bununla birlikte, beklentilerin aksine, Gensler’in SEC’i Ether’in neden bir menkul kıymet olarak kabul edildiğine dair açık veya net bir tanım vermedi.

Spot Ethereum ETF’leri üzerindeki etkisi

JPMorgan analistleri bu Wells bildirimini spot Ether ETF’lerin onaylanmasının önünde bir engel olarak görmüyor. SEC’in bu ETF’ler için onay süreci, muhtemelen vadeli işlemlere dayalı ETF’lerin zaten onaylanmış olduğu Bitcoin’inkine benzer bir model izleyecek. Analistler, SEC’in spot Ethereum ETF’lerinin onayını reddetmesi halinde bazı sıkıntılara göğüs germesi gerektiğini belirtiyor. Özellikle, SEC’in Bitcoin spot ETF’lerindekine benzer yasal zorluklarla karşılaşacağını öne sürüyorlar.

Bununla birlikte, dikkat edilmesi gereken ilginç bir nokta daha var. Bu, SEC’in Robinhood’a yaptığı Wells bildirimin Ether’in menkul kıymet olduğunu düşündüğü anlamına gelmemesi. Panigirtzoglou, Ethereum’un statüsünün mevzuat ve mahkeme işlemleriyle belirleneceğini söylüyor. Ayrıca, sonunda Ether için bir “orta” kategori olabileceğini belirtiyor. Bu da ne emtia ne de menkul kıymet olmak demeyeceği anlamına geliyor.

Piyasalar bir hayal kırıklığı mı yaşayacak?

Bir çok uzman, bu ay bir spot Ethereum ETF‘sinin potansiyel onayını beklemiyor. JPMorgan raporu, bu beklentilerin aksine SEC’in piyasaları hayal kırıklığına uğratmayabileceğini gösteriyor. Grayscale Ethereum Trust’ın net varlık değeri şu anda iskontolu olarak işlem görüyor. Bu da piyasanın şu anda Ethereum ETF’leriyle ilgilenmediğini yansıtan iyi bir gösterge.

Dahası Grayscale, vadeli Ether ETF başvurusunu kısa süre önce geri çekti. Bu da şirketin mevcut Ethereum tröstünü spot Ethereum ETF’ye dönüştürmeye odaklanmayı tercih ettiğinin bir başka önemli göstergesi. SEC’in spot Ethereum ETF’lerinin onayını reddetmesi ve Grayscale’in VanEck spot Ethereum başvurusuyla ilgili nihai kararı beklemesi için son tarihi 23 Mayıs’a çekmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir