Yerli motordan yeni rekor: 1740 BG güce çıktı

Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonuyla başlatılan, Türkiye’nin tamamen yerli ve millî ilk helikopter motoru TEI-TS1400, 19 Nisan 2023 tarihinde başarıyla gerçekleştirdiği ilk insanlı uçuştan sonra, seri imalat aşaması için olgunlaştırma testlerine devam ediyor. 

Millî motorumuz ilk uçuş öncesi hem TEI hem de TUSAŞ Uçuşa Elverişlilik Komitelerinin şart koştuğu yüzlerce testi başarıyla geçerek insanlı uçuş onayını kazanmıştı. İlk uçuşu sorunsuz gerçekleştirmiş olan TS8 kodlu millî motorumuz yüzlerce zorlu testten sonra EASA CS-E 740 Endurance (Dayanıklılık) testleri isterlerine uygun olarak gerçekleştirilen 6’şar saatlik yıpratma testlerini de peşpeşe 15 kere başarı ile tamamladı.

Yıpratmak için özel kurgulanmış bir düzineden fazla CS-E 740 testi üzerine son olarak motorun sınırlarını zorlayan tek motorla acil iniş (OEI: One Engine Inoperative) senaryosu kapsamında TS8 kodlu motorumuzun verebileceği nihai güç limitleri sınandı. ve ilk uçuş öncesi ve sonrası yüzlerce saatlik zorlu testlerle yıpratılmış millî motorumuz ciddi bir performans göstererek 1740 BG güç seviyesine kadar çıktı.

Millî motor, EASA kurallarına uygun olarak OEI şartları altında 30 saniye boyunca acil durum seviyesinde güç üretmeye devam etmiş, aynı testi ikinci bir tekrarda da başarıyla geçmiştir. Bu tarihi test ile TEI-TS1400 motorumuz GÖKBEY helikopterimizin en zorlu şartlarda ihtiyaç duyacağı her türlü gücü sağlayabileceğini de göstermiş oldu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir