Bağımlıya ‘rehabilitasyon tipi’ cezaevi

Coşkun Ergül – Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nda yaptığı sunumda, cezaevlerindeki son duruma ilişkin verileri açıkladı. Yıldırım, cezaevlerinde halen 340 bin 268 tutuklu ve hükümlü bulunduğunu, suç tipinde yüzde 36 ile uyuşturucu suçlarının ilk sırada yer aldığını söyledi. Bunun uyuşturucu yaygınlığından değil, Türkiye’nin bu suça yönelik ceza politikalarından kaynaklandığını aktaran Yıldırım, batı ülkelerine göre Türk ceza sisteminde daha sert bir uygulamanın sözkonusu olduğunu vurguladı. 

İlk örnekler Adana ve Bolu 

Uyuşturucu bağımlısı tutuklu ve hükümlülere yönelik “Bağımlı Rehabilitasyon Tipi Ceza İnfaz Kurumları” projesinin gündemde olduğunu kaydeden Yıldırım, “Bu kapsamda, bağımlılara özgü ve tamamen onların ihtiyacı olan rehabilitasyon ve psişik desteğin verildiği cezaevleri yapıp, bu kurumlarda Sağlık Bakanlığı ile iş birliği içerisinde madde bağımlılarının tedavilerine çalışacağız. Biri Bolu’da, biri Adana’da 2 kurumla ilgili pratik çalışmaları ilerletiyoruz” dedi. 

Uyuşturucu suçları 1. sırada

Genel Müdür Yıldırım sunumunda özetle şunları söyledi: Türkiye’de 403 cezaevi, 149 denetimli serbestlik müdürlüğü, 5 personel eğitim merkezi var. Cezaevlerindeki hükümlü ve tutuklu sayısı 340 bin 268. Cezevlerindeki hükümlü tutuklu oranı yüzde 83,95, tutuklu oranı yüzde 16,05; tutuklu oranı 2013’te yüzde 48 idi. Son 20 yılda 41 bin 923 kapasiteli 394 eski cezaevi kapatıldı, yerine 234 bin 532 kapasiteli 299 yeni cezaevi açıldı. Cezeavlerinde en çok uyuşturucu suçlarından kalanlar bulunuyor. Uyuşturucu suçları yüzde 36 ile 1. sırada, uyuşturucu suçlarından 119 bin tutuklu ve hükümlü var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir