15 yaşındaki Umut’u öldürene 25,5 yıl hapis cezası verildi

Yüreğir İlçesi Sarıçam Mahallesi’nde 28 Haziran 2023’te Nurullah Avcılar iddiaya göre sokakta yürüdüğü sırada aralarında husumet olduğu öne sürülen Ş.Ö. ve Ş.Ö.’nün arkadaşı Umut Kaya ile kavga etti. Kaçarak kurtulan Avcılar, akşam saatlerinde yeğeni N.A.’yı da yanına alarak aynı mahalleye tekrar gidip Kozan Caddesi’nde refüje doğru yürüyen Umut Kaya’ya tabancayla ateş edip kaçtı. Göğsüne isabet eden kurşunla ağır yaralanan Kaya kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Sinanpaşa Mahallesi’nde park halindeki otomobilde yakalanıp tutuklanan ve haklarında Adana 12.Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılan Nurullah Avcılar ve yeğeni N.A. karar duruşmasına çıktı. Duruşmaya tutuklu sanıklar Nurullah Avcılar ve yeğeni N.A. bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Tarafların avukatlarını da hazır bulunduğu duruşmada her iki sanık da suçlamayı kabul etmedi. Sanık Avcılar, “Ben Umut Kaya’yı öldürmedim. Olay sırasında kimin silah kullandığını da görmedim” diyerek beraatini istedi. Yeğeni N.A. da, amcasının çağırması üzerine yanına gittiğini ifade ederek öldürme olayı ile ilgisinin olmadığını söyledi.

25 YIL 6 AY HAPİS CEZASINA MAHKUM EDİLDİ

Mahkeme heyeti, Nurullah Avcılar’ı ‘çocuğa karşı kasten öldürme’ suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum etti. Heyet, sanığın eylemini haksız tahrik altında işlediği gerekçesiyle cezasını 24 yıla indirdi, sanığa ayrıca ruhsatsız silahtan da 1 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Heyet toplam 25 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum edilen sanığın tutukluluğunun devamını da kararlaştırıldı. Diğer sanık N.A. ise delil yetersizliğinden beraat edip tahliye oldu.

 

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir